Pobyt krótkoterminowy - 90 dni w 180. O co chodzi?
- legalocompany
- 19 lip 2023
- 2 minut(y) czytania
W ramach ruchu bezwizowego całkowity pobyt cudzoziemca na terytorium wszystkich państw członkowskich obszaru Schengen (w tym Polski) bez konieczności uzyskania wizy nie może przekroczyć 90 dni w ciągu każdego 180 – dniowego okresu. O co chodzi w tym sformułowaniu?
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/1806 wymienia obywateli państw trzecich, którzy mogą wjechać do Polski i innych państw strefy Schengen bez posiadania wizy (https://www.gov.pl/web/gruzja/lista-panstw-ktorych-obywatele-moga-podrozowac-do-polski-bez-wiz), tylko na podstawie paszportu. Sprawdzając czy obywatel konkretnego państwa może przyjechać bez wizy należy zwrócić uwagę również na to czy we wspomnianym wykazie nie znajduje się zapis – „tylko dla posiadaczy paszportu biometrycznego”. Oznacza to, że np. ob. Gruzji, którzy posiadają paszport biometryczny mogą wjechać do państw strefy Schengen bez wizy, ale już obywatele Gruzji posiadający paszport bez biometrii muszą posiadać wizę żeby przekroczyć granicę. Obywatele państw uprawnieni do wjazdu na teren Polski bez posiadania wizy mogę na nim przebywać 90 dni w okresie 180 dni. Licząc dni pobytu cudzoziemca w Polsce musimy cofnąć się 180 dni, od dnia w którym liczymy pobyt i policzyć ile dni w tym okresie cudzoziemiec przebywał na terytorium krajów Schengen. Jeżeli w tym okresie 180 dni cudzoziemiec przebywał, na podstawie ruchu bezwizowego, dłużej niż 90 dni zostanie on zobowiązany do powrotu przez Straż Graniczną i zostanie wobec niego orzeczony zakaz ponownego wjazdu do strefy państw Schengen.
Dla przykładu można podać następujący przypadek: obcokrajowiec po raz pierwszy w życiu wjeżdża do Polski w ruchu bezwizowym 1 stycznia 2023 r. i przebywa w Polsce przez 40 dni. Wyjeżdża na Ukrainę 9 lutego 2023 r. Następnie 1 marca 2023 r. przylatuje do Niemiec i przebywa tam przez kolejne 50 dni. Wyjeżdża 19 kwietnia 2023 r. W tym momencie cudzoziemiec wyczerpał dozwolony termin pobytu bo przebywał na terytoriach krajów strefy Schengen 90 dni. Aby wyliczyć kiedy cudzoziemiec będzie mógł znowu wjechać do krajów Schengen, musimy do daty jego pierwszego wjazdu, czyli 1 stycznia 2023 r. dodać 180 dni, które wypada 29 czerwca 2023 r. Oznacza to że dopiero 30 czerwca 2023 r. cudzoziemiec będzie uprawniony do kolejnego pobytu w ramach ruchu bezwizowego przez kolejne 40 dni. W przypadku jeżeli cudzoziemiec wjechałby 30 czerwca i przebywał maksymalną ilości 40 dni to 8 sierpnia musiałby opuścić strefę Schengen i ponownie w ramach ruchu bezwizowego byłby uprawniony do wjazdu i pobytu 28 sierpnia 2023 r.
Nie jest to proste, a pamiętać należy jeszcze o zasadzie przechodzenia z pobytu długoterminowego w krótkoterminowy oraz o tym, że w ramach pobytu krótkoterminowego (pobyt na podstawie wizy Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego) przysługuje tylko 90 dni pobytu. Dlatego jeżeli nie jesteś pewny ile dni pobytu jeszcze Ci pozostało, lepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy Ci w tym pomogą.
Comments